سفر و گردشگری از جمله کلماتی است که این روزها مدام راجع به آن می شنویم. با نزدیک شدن به تعطیلات عید تقریبا همه افراد دنبال آن هستند چند روزی از هیاهو و جنب و جوش زندگی روزمره دور شده و مدتی را فارغ از هر مساله ای به تفریح و استراحت بپردازند. اما برای سفر کدام روش از مسافرت هوایی، زمینی یا دریایی را انتخاب کنیم؟ از تورهای مسافرتی استفاده کنیم یا به تنهایی به سفر برویم؟ کدام شهر یا کشور را برای مسافرت انتخاب کنیم؟ وسایل مورد نیاز برای یک سفر مناسب چیست؟ آیا هر فرد در سفر خود به عنوان گردشگر شناخته می شود؟ و ده ها سوال دیگر که ممکن است برای شما پیش بیاید. در این بخش قصد داریم اطلاعات کاملی راجع به سفر و گردشگری در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

گردشگر کیست و انواع گردشگری:

توریست یا گردشگر به کسی گفته می شود که به شهر یا کشور دیگری به غیر از محل سکونتش برای مدت کم تر از  12 ماه و بیشتر از 24 ساعت سفر کند. جالب است بدانید تاریخچه واژه توریست به فرانسه باز می گردد. در قرن شانزدهم به اشراف زادگانی که برای تحصیل یا انجام امور کاری به کشورهای دیگر سفر می کردند توریست گفته می شد. به مرور این واژه گستردگی معنایی بیشتری پیدا کرد و برای تمام افراد مورد استفاده قرار گرفت. گردشگری نیز انواع شامل انواع و دسته های مختلفی می شود. جالب است بدانید صنعت توریسم و گردشگری یکی از بزرگترین صنایع موجود در جهان است که کشورهای مختلفی منبع اصلی ارزآوری خود را بر پایه آن بنا نهاده اند. گردشگری تنها شامل مسافرت های کوتاه که برای تفریح های خانوادگی و دوستانه انجام می شود نیست بلکه انواع مختلفی دارد. گردشگری تاریخی برای بازدید از اماکن تاریخی و قدیمی و گردشگری هنری برای بازدید از آثار هنری مانند نقاشی، سفالگری، مجسمه سازی و دیگر آثار هنری که مخصوص به فرهنگ هر منطقه انجام می شود. گردشگری درمانی از دیگر انواع گردشگری است که افراد برای روند درمان بیماری های خود به شهر یا کشور دیگری سفر می کنند. این درمان می تواند شامل مراکز درمانی طبیعی مانند چشمه های آب گرم و یا مراکز درمانی مجهز مانند بیمارستان ها و کلینیک ها باشد. گردشگری تفریحی نوع دیگر از گردشگری است که تقریبا همه ما آن را حداقل یک بار تجربه کرده ایم. سفرهای چند روزه به مناطق مختلف به منظور استراحت و تفریح در این دسته قرار می گیرد. از لحاظ مکانی که برای سفر انتخاب می کنید نیز گردشگری به انواع داخلی و بین المللی نیز تقسیم بندی می شود. گردشگری را از جنبه های مختلف می توان به انواع همایشی، مجازی، فضایی، انبوه، فرهنگی و غیره تقسیم بندی کرد.

انواع سفر و مزایا و معایب آن ها:
بعد از انتخاب مقصد سفر خود بدون شک باید تصمیم بگیرید که از کدام راه های جابجایی و حمل و نقل می خواهید برای سفر خود استفاده کنید. یکی از گزینه های موجود سفر با قطار است. سفر با قطار احتمال تصادفات و بروز هرگونه مشکل را به حداقل می رساند و می توانید در حین سفر از دیدن مناظر زیبای اطراف لذت ببرید. می توانید به واگن رستوران و بار بروید یا در واگن خود به تماشای فیلم یا گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود بپردازید. سفر با قطار تقریبا یکی از ارزان ترین راه های سفر است. سفر با هواپیما و سفر هوایی از دیگر راه هایی است که می توانید برای رسیدن به مقصد خود استفاده کنید. بدون شک بیشترین مزیت این نوع مسافرت صرفه جویی در زمان است که در مدت بسیار کوتاه تر از سایر وسایل نقلیه شما را به مقصد می رساند. با وجود قیمت بالا و ریسک های موجود بدون شک این نوع سفر می تواند یکی از بهترین راه های جابجایی به خصوص برای مسافرت های بین المللی است. سفر با کشتی از دیگر انواع سفر است که می تواند تجربه بسیار منحصر به فردی را در اختیار شما قرار دهد. البته دریازدگی در سفرهای دریایی از جمله مشکلاتی است که می تواند لذت سفر را از شما بگیرد.

مسافرت با تور:
این روزها مسافرت رفتن با تورهای گردشگری بسیار رایج شده است. شما با سفر با تورهای مسافرتی می توانید در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید، امنیت و آرامش بیشتری در سفر خود تجربه کنید، در زمان کوتاه بتوانید بهترین برنامه ریزی را داشته تا تمام جاذبه های توریستی مقصد را ببیند، از راهنمایی ها و تجربه لیدرها استفاده کنید، استرس رزرو و یا گم شدن در شهر را نداشته باشید و از همه مهم تر از تفریحات گروهی نیز لذت ببرید.

بیمه مسافرتی چیست و چه کاربردی دارد؟
بیمه سفر اگر چه تا حدی هزینه های مسافرتی شما را افزایش می دهد اما می تواند سفر شما را در مقابل بروز مشکلاتی مانند گم شدن وسایل، خدمات پزشکی، لغو سفر، سوانح هوایی یا زمینی و مسائل دیگری که در حین سفر ممکن است پیش بیاید بیمه می کند. در سفر با تور و آژانس های مسافرتی معمولا این کار برای مسافران توسط آژانس انجام می شود اما هنگامی خود نیز به سفر می روید می توانید با مراجعه به نمایندگی ها و دفاتر بیمه نسبت به دریافت بیمه سفر اقدام کنید. اگر قصد سفر با خودرو شخصی را به کشورهایی مانند ترکیه دارید می توانید از خدمات بیمه خودرو نیز استفاده کنید. برای دریافت بیمه خودرو راه های مختلفی وجود دارد که که می توانید قبل از سفر خودرو خود را در مقابل حوادث مختلف بیمه کنید.

لوازم مورد نیاز برای سفر کدامند؟
برای آنکه سفری دلچسب داشته باشید باید قبل از خروج از منزل تمام لوازم مورد نیاز را با خود ببرید. از جمله مهم ترین وسایل مورد نیاز در هر نوع سفر می توان به لباس اضافه متناسب با آب و هوای مقصد، لوازم بهداشتی مورد نیاز، داروهایی که باید مصرف کنیم و لوازم کمک های اولیه، وسایل ارتباطی مانند تلفن همراه، مدارک مورد نیاز مانند کارت شناسایی پاسپورت و غیره اشاره کرد.

سفر مناسب کی و کجا؟
برای انتخاب مقصد سفر خود تمام شرایط موجود را در نظر بگیرید. این که بهترین زمان برای سفر به هر منطقه کدام است؟ چقدر برای مسافرت خود زمان داریم؟ از کدام راه های جابجایی برای سفر استفاده کنیم؟ هزینه سفر را بررسی کنیم، و موارد دیگر تا بتوانیم سفری ایده آل و عالی داشته باشیم.
عید کجا برم؟

آژانس بکتاش سیر گشت یکی از معتبرترین و با کیفیت ترین آژانس های مسافرتی است که امکان تورهای ترکیه ، تایلند، بالی، ودبی همچنین تورهای ترکیبی اروپا و تور آمریکا را در بالاترین سطح کیفیت و مناسب ترین قیمت برای شما فراهم کرده است. هم چنین می توانید با تورهای داخلی آژانس بکتاش سیر گشت سفری ایده آل و رویایی به شهرهای زیبای کشورمان داشته باشید و سفری خاطره انگیز برای تعطیلات خود بسازید.