آشنایی با قاره ی آسیا

قاره ی آسیا، بزرگ ترین قاره ی جهان است که بزرگ ترین و پر جمعیت ترین کشورهای دنیا را در خود جای داده است. این قاره ی پهناور، حدود 8.7 درصد از مساحت سطح زمین و همچنین 30 درصد از سطح خشکی های کره ی زمین را به خود اختصاص داده است، و شاید برایتان جالب باشد که بدانید، بیش از 60 درصد جمعیت جهان، در قاره ی آسیا زندگی می کنند. 
قاره ی آسیا، وارث قدیمی ترین آثار تمدن بشری می باشد، که از میان آن ها می توان، تمدن بین النهرین، تمدن اورارتوها، آریایی ها و تمدن شرق دور را نام برد، که هریک آثار منحصر به فردی را در سراسر این قاره ی پهناور، از خود بر جای گذاشته اند.

جمعیت و مساحت کشورهای آسیایی

بزرگ ترین و پر جمعیت ترین کشورهای دنیا، در قاره ی آسیا قرار گرفته اند که البته ذکر مساحت و جمعیت تمامی آن ها در این مقال نمی گنجد. از میان پهناور ترین کشورهای موجود در قاره ی آسیا می توان، به روسیه با مساحت 17.1 میلیون کیلومتر مربع، کشور چین با مساحت 9.597 میلیون کیلومتر مربع و کشور هند با مساحت 3.287 میلیون کیلومتر مربع اشاره کرد. 
جمعیت کل قاره ی آسیا 4.516 میلیارد نفر می باشد و کشورهای چین، هند، اندونزی، پاکستان و بنگلادش، پر جمعیت ترین کشورهای موجود در این قاره می باشند. لازم به ذکر است که کشور چین با جمعیت 1.387 میلیارد نفر، عنوان پر جمعیت ترین کشور دنیا را نیز، به خود اختصاص داده است.

ویژگی های اقلیمی قاره ی آسیا

همان طور که قبلا ذکر کردیم، قاره ی آسیا، پهناورترین قاره ی موجود بر روی کره ی زمین می باشد و همین مساله باعث شده است، تا از تنوع جغرافیایی و اقلیمی بسیاری، برخوردار گردد. جای جای مختلف این قاره از اقلیم های مختلفی بهره می برند، و زندگی در هر بخش آن، آب و هوای خاصی را با خود به همراه می آورد. وجود سرزمین های یخ زده در سیبری، بیابان های عرب و جنگل های اندونزی، همه و همه، گواهی هستند بر تنوع اقلیم و جغرافیای این قاره که خود نقطه ی قوتی برای آن به شمار می آید.

همسایگی ها

قاره ی آسیا از بخش شمالی، به کیپ فلایگلی (Cape Fligely) که منطقه ای در کشور روسیه است، منتهی می گردد و از بخش جنوبی، به جزیره ی پاناما در کشور اندونزی می رسد. قسمت شرقی این قاره در همسایگی با بیگ دایومید (Big Diomede)، شهری در روسیه، و بخش غربی آن، در مجاورت کیپ بابا، شهری در ترکیه، قرار گرفته است. لازم به ذکر است که بلند ترین قله ی جهان، یعنی قله ی اورست در قاره ی آسیا و در مرز کشور نپال و چین قرار گرفته است و رودخانه یانگ تسه ی چین به طول 6300 کیلومتر نیز، که یکی از طولانی ترین رودخانه های جهان است، در این قاره جریان یافته است.

تقسیم بندی های قاره ی آسیا

قاره ی آسیا به مناطق مختلفی تقسیم شده است که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند و نقش خاصی را در سیاست و اقتصاد جهانی ایفا می نمایند. این بخش ها عبارتند از:

• آسیای مرکزی که دارای عناصر طبیعی بسیار مهمی همچون رودخانه ی سیحون و جیحون می باشد و یکی از متمدن ترین مناطق جهان، به حساب می آید.
• شرق آسیا که با داشتن کشورهایی همچون چین، ژاپن و کره، یکی از مهره های اصلی اقتصاد در دنیا می باشد.
• خاورمیانه که نخستین تمدن های بشری را در خود جای داده است و یکی از مذهبی ترین بخش های جهان به شمار می آید و از نظر سیاسی، در نقطه ی حساسی از دنیا قرار گرفته است.
• روسیه و قفقاز که بزرگ ترین کشورهای دنیا را در خود جای داده اند و از جاذبه های طبیعی و دیدنی بسیاری بهره می برند.
• جنوب آسیا که دارای قدیمی ترین فرهنگ ها و سنت ها بوده، و از طبیعتی زیبا و تماشایی برخوردار است.
• جنوب شرقی آسیا که زیباترین و سرسبزترین بخش آسیا به شمار می آید و از تنوع زیست محیطی و جاذبه های طبیعی بسیاری بهره می برد.